Anfaş Hetex Fuarı İçin Sandy Kasırgasını Aşan Turizmcimiz

Anfaş Hetex Fuarı'na New York'tan katılan Elite Turkey Tour'un sahibi Hülya June Aydoğan;ikili görüşmelerin çok verimli geçtiğini söyledi. NİLGÜN ATAR- FUAR ÖZEL

17 Kasım 2012 Cumartesi - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com / ANTALYA FUAR ÖZEL RÖPORTAJLARI 2
1-3 Kasım tarihlerinde Antalya Expo Center'da gerçekleştirilen 4.Uluslararası Sağlık Turizmi Fuarı Anfaş Hetex ve Türkiye'nin ilk Spor Turizmi Fuarı SporTurkey; etkinlikleri, B2B görüşmeleri, panelleri ile sağlam işbirliği köprüleri kurarak tamamlandı.

Turizmin Başkenti Antalya'da ilklere imza atan iki önemli turizm fuarında; turizmcilerin hem katılım hem de ziyaret anlamında yarattığı boşluk gözlerden kaçmadı.. Antalya'da faaliyet gösteren otelcilerin ve seyahat acentelerinin Türkiye'nin gözbebeği bu iki fuara yeterince sahip çıkmadıklarını söyleyebilirim.. Bu ayrıntının dışında fuarın katılımcılar ve özellikle B2B görüşmeler açısından verimli geçtiğini yaptığımız sohbetlerde öğrendik.

İŞTE FUARA GELMEK İÇİN SANDY'İ AŞAN TURİZMCİMİZ...
Fuarı ziyaret edenler arasında öyle biri vardı ki, Amerika'dan bu fuar için geldi.. Elite Turkey Tours seyahat acentesi sahibi Hülya June Aydoğan'a; ABD'yi kasıp kavuran Sandy kasırgası bile engel olamadı. Fuara ilk gününden itibaren ikili görüşmelere katılacak şekilde aylar öncesinden planlayan Aydoğan; Sandy kasırgası nedeniyle uçak seferleri iptal edilince azimle bekledi ve 36 saatlik yoldan gelerek fuarın son gününe yetişti.

Uzun yıllardır New York'ta faaliyet gösteren Elite Turkey Tour Seyahat acentesi sahibi Hülya June Aydoğan ile hem Hetex Fuarı'nı değerlendirdik hem de Sağlık turizmi üzerine konuştuk.

İşte Sandy'yi atlatıp fuara yetişen turizmcimiz Aydoğan ile sohbetimizden başlıklar:

Türkiye'nin ilk Sağlık turizmi Fuarı Hetex'in dördüncüsüne katılmak için büyük bir mücadele vererek son gününe yetiştiniz. Neler söyleyeceksiniz?
Böyle güzel bir organizasyona davet edildiğim için teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel ve değerli bir organizasyon. Kendi adıma çok faydalı buldum ikili görüşmeleri.. Ülkemizde sağlık turizmi adına da çok büyük ilerlemeler kaydedildiğini gördüm. Katılımcılarla birlikte neler yapabiliriz konusunu değerlendirdik. Sanıyorum ki ülkemize bu anlamda sağlık turizmi ile ilgili çok sayıda hasta getirebileceğiz. Ülke ekonomisine katkıda bulanacağız. Katılımcıların çok istekli olduklarını gördüm. Bu bir ekip çalışması, hep birlikte çok güzel işler başaracağımıza ve sağlık turizminde önemli atılımlar yapacağımıza inanıyorum.

İkili görüşmeler nasıl geçti?
Hastaneler ve oteller ile görüştüm. Özellikle ağız ve diş sağlığı ağırlıklı kurumları önemsiyoruz.. ABD'de diş sağlığı çok önemli ve çok pahalı.. Bu nedenle ilk adımda diş tedavisi ve tatil paketi yapacağız. Saç ekimi veya diğer medikal rahatsızlıklarda birkaç Hastane yetkilisi ile çok güzel görüşmeler yaptık. Plastik cerrahi, saç ekimi, estetik, botoks, göğüs ameliyatları, yağ aldırma gibi konular üzerinde durduk. Başlangıç aşamasında çok ağır hastaları getirmemiz söz konusu olmayabilir çünkü Türkiye sağlık turizminde sistem yeni oluşuyor. Hastanın kısa sürede iyileşeceği, tedavi sonrasında devamlı kontrol gerektirmeyen konularda başarı sağlayacağımıza inanıyorum. Bu anlamda business planlarımızı görüşme yaptığımız kurum ve kuruluşlarla değerlendireceğiz. Umuyorum birlikte yola çıkıp güzel işler başaracağız.

Amerika'da yaptığınız çalışmalar, proje ve hedeflerinizden bahseder misiniz?
İsrail Turizm Bakanlığı ile çok özel bir anlaşma imzaladık. Bu yıl İsrail için bir Exclusive katalog basacağız, bir de ana kataloğumuzda İsrail'e geniş yer vereceğiz. Ana kataloğumuzdaki İsrail paketleri Türkiye ve İsrail ağırlıklı kombine paketler olacak. Hem İsraile Amerika ve Kanada'dan turist yollayacağız. İsrailden gelen vatandaşların Türkiye'deki konaklamalarını yapmak üzere sözleşme imzaladık.

5-8 Kasım tarihlerinde Londra WTM Fuarı'na özel davetli olarak katıldım. Özellikle tur operatörlerinin katıldığı bu fuarda partnerlerimizle 2013 yılı için planlarımızı yaptık. Müşteri kapasiteleri, Pazar payımız, ABD potansiyeli, daha fazla nasıl randıman sağlarız konularını görüştük.

Peki Amerika'dan baktığınızda Türkiye'nin sağlık turizminde gelişimini ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Resim açık ve net değil.. Bir zamanlar tekstil çok gündemdeydi. Devlet tekstile teşvik verdiğinden ortaya bir yığın hayali ihracatçılar ve tekstilciler çıktı. Bunlar iyi ve dürüst çalışan firmaların dibe vurmasına sebep oldu. Şu anda Türkiye'de aynı durumu görüyorum; gene devletin verdiği ve vereceği teşvikleri göz önüne alarak bugün kurulan bir yığın turizm acenteleri var, sağlık turizmi yapacaklar. Ama sağlığı bilmeden turizmi nasıl yaparsınız, turizmi bilmeden sağlık turizmini nasıl yaparsınız. Ben işi bilmeden yola çıkan seyahat acentelerinin yurtdışından müşteri getirip burada sağlık turizmi ile ilgili çok başarılı olacağına inanmıyorum.

SAĞLIK TURİZMİ EKİP ANLAYIŞINI GEREKTİRİR..
Benim inandığım konu, her bölgede lokal servis verilmesidir. Dünyanın öbür ucundaki insanı telefonla ya da internetle Türkiye'de tedavi olmaya ikna edemezsiniz. Ama sizin gerçekten o ülkede bir ofisiniz, bir varlığınız varsa, sizin için düzenli marketing yapan ve turizmde geçmişi olan güvenilir bir firma varsa o zaman başarılı olabilirsiniz. Bence bu bir ekip işi, ekipte herkesin koşması gerekiyor. Bunu bir futbol oyunu gibi düşünürsek, tek başına turizmci ve sağlıkçı bir şey yapamaz.

ELEKTRONİK HASTA DOSYALARI HAZIR OLMALI
Yurtdışından hasta geldiği zaman hastaların buraya yük getirmemesi ve güven verme açısından elektronik hasta dosyalarının bağlı bulunduğu ülkelerde ilk tetkiklerin yapılıp buraya hazır dosyalarla gelmesinin işleri kolaylaştıracağına inanıyorum. ABD ve Kanada'daki müşterilerim için söylüyorum. Hastanın önceki tetkiklerini hazırlayıp yolladığımız zaman buradaki hastanenin işi kolaylaşacak, zamandan kazanılacak ve hemen tedaviye geçilecek. Sağlık turizmine gelip geçici bakmamak lazım. Tatil amaçlı gelen turistler gezip eğleniyor ve ülkesine dönüyor ama sağlık alanında devamı gelebilir. Bugün göz için, sonra diş için daha sonra kalp için gelebilir. Ülkemizde çok iyi doktorlar ve hastanelerimiz var. Eğer çok iyi tanıtabilirsek sağlık turizminde ön plana çıkacağımıza inanıyorum.

Kaynak:  turizmhaberleri.com